"nëkla" meaning in All languages combined

See nëkla on Wiktionary

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: Borrowed from Proto-Germanic *nēþlō. Etymology templates: {{bor|urj-fin-pro|gem-pro|*nēþlō}} Proto-Germanic *nēþlō Inflection templates: {{urj-fin-decl|nëkla}} Forms: no-table-tags [table-tags], nëkla [nominative, singular], nëklat [nominative, plural], nëklan [accusative, singular], nëklat [accusative, plural], nëklan [genitive, singular], nëkladën [genitive, plural], nëkloidën [genitive, plural], nëklada [partitive, singular], nëkloida [partitive, plural], nëklassa [inessive, singular], nëklahna [inessive, singular], nëkloissa [inessive, plural], nëkloihna [inessive, plural], nëklasta [elative, singular], nëkloista [elative, plural], nëklahën [illative, singular], nëkloihën [illative, plural], nëklalla [adessive, singular], nëkloilla [adessive, plural], nëklalta [ablative, singular], nëkloilta [ablative, plural], nëklalën [allative, singular], nëklalëk [allative, singular], nëkloilën [allative, plural], nëkloilëk [allative, plural], nëklana [essive, singular], nëkloina [essive, plural], nëklaksi [singular, translative], nëkloiksi [plural, translative], nëklan [instructive, singular], nëkloin [instructive, plural], nëklanëk [comitative, singular], nëkloinëk [comitative, plural], nëklatta [abessive, singular], nëkloitta [abessive, plural]
  1. needle (sewing implement) Tags: reconstruction Synonyms: *äimä
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "nõel"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "neula"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "neegla"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "word": "niekla"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "word": "niegla"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "nõ’ggõl"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "nieglu"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "niegl"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "negl"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõkl"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõgõl"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõgyl'"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "niglõ"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*nēþlō"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *nēþlō",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Proto-Germanic *nēþlō.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkladën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nëkla"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/nëkla",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "needle (sewing implement)"
      ],
      "id": "en-nëkla-urj-fin-pro-noun-1P2yWVcf",
      "links": [
        [
          "needle",
          "needle"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*äimä"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "nëkla"
}
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "nõel"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "neula"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "neegla"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "word": "niekla"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "word": "niegla"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "nõ’ggõl"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "nieglu"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "niegl"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "negl"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõkl"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõgõl"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõgyl'"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "niglõ"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*nēþlō"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *nēþlō",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Proto-Germanic *nēþlō.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkladën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëklatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëkloitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nëkla"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/nëkla",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms borrowed from Proto-Germanic",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Germanic",
        "urj-fin-pro:Tools"
      ],
      "glosses": [
        "needle (sewing implement)"
      ],
      "links": [
        [
          "needle",
          "needle"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*äimä"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "nëkla"
}

Download raw JSONL data for nëkla meaning in All languages combined (4.6kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.